Po dokonaniu dużej wpłaty na konto udostępnienie tych środków może chwilę potrwać. Dowiedz się więcej o tym, jak banki przetwarzają lokaty i dlaczego możesz nie mieć natychmiastowego dostępu do swoich pieniędzy.

Być może zauważyłeś, że kiedy wpłacasz pieniądze do banku, czasami masz dostęp do tych pieniędzy od razu, a innym razem może minąć kilka dni, zanim będziesz mógł je wykorzystać.

Skąd ta różnica? Cóż, często ma to związek ze sposobem, w jaki banki przetwarzają różne rodzaje lokat bankowych.

Jeśli dokonasz wpłaty gotówkowej za pomocą kasjera w banku, pieniądze będą często dostępne na Twoim koncie natychmiast lub następnego dnia roboczego, w zależności od zasad banku. Twój bank będzie mógł Cię o tym powiadomić.

Jeśli wpłacisz gotówkę za pomocą bankomatu banku, może być ona dostępna od razu lub może potrwać kilka dni. Wynika to z faktu, że niektóre bankomaty automatycznie liczą rachunki podczas ich deponowania, ale inne wymagają wkładania gotówki do koperty, którą kasjer potwierdzi później.

Zaplanowane bezpośrednie wpłaty od płatnika – takiego jak twój pracodawca – są zwykle dostępne na Twoim koncie w zwykły dzień wypłaty – lub następnego dnia roboczego. Wynika to z faktu, że bank, z którego pochodzi lokata, z góry zaplanuje kredyt na koncie za pośrednictwem banku. Oznacza to, że przetwarzanie – upewnienie się, że konto, z którego pochodzi lokata, ma wystarczającą ilość pieniędzy na pokrycie transakcji – może również nastąpić z wyprzedzeniem.

Kiedy zdeponujesz czek w banku lub bankomacie, może to potrwać nieco dłużej, ponieważ bank musi odebrać środki od płatnika, którego konto może znajdować się w innym banku.

Dostępność lokat bankowych – jak to działa?

Działa to tak: kiedy zdeponujesz czek w swoim banku, wyśle on czek lub elektroniczny obraz czeku do banku płatnika. Niektóre duże banki współpracują ze sobą bezpośrednio w celu rozliczania czeków. Ale wielu innych prześle czek za pośrednictwem pośrednika zwanego izbą rozliczeniową w celu jego przetworzenia.

Odpowiedni element procesu:

  • posortuje wszystkie transakcje przychodzące z jednego banku do drugiego
  • wyśle do każdego z nich odpowiednią ilość pieniędzy.

Następnie kwoty poszczególnych czeków zostaną zaksięgowane na każdym koncie. Teraz kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nawet jeśli część lub całość lokaty jest dostępna na koncie, niekoniecznie oznacza to, że masz do niej dostęp.

Jeśli na koncie płatnika nie ma wystarczającej ilości pieniędzy lub jeśli czek jest fałszywy lub podrobiony, czek zostanie zwrócony nieopłacony. Może się to zdarzyć, gdy bank udostępni ci pieniądze. Jeśli więc wypłaciłeś już pieniądze, ponosisz odpowiedzialność za ich spłatę, a czasem mogą się z tym wiązać opłaty. Warto dowiedzieć się więcej na temat posiadanych lokat bankowych, aby zarządzać nimi możliwie najbardziej umiejętnie. To klucz do zdrowych nawyków finansowych, które są wskazane każdemu z nas.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.