Jakościowe naprawianie gospodarstwa domowego przy nadmiernym zadłużeniu to idealne podejście. Konsolidacja kredytów przydaje się najbardziej, kiedy posiadasz wiele zobowiązań jednocześnie, a boisz się, że niedługo wpadniesz do spirali zadłużeniowej. Jak zwiększyć potencjał konsolidacji kredytów i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych ofert w bankach detalicznych?

Jakość konsolidacji kredytów zwiększa zdecydowanie aktualna sytuacja w polityce monetarnej. Chodzi przede wszystkim o to, aby restrukturyzować zadłużenie, nawet najmniejsze w okresie bardzo niskich stóp procentowych. Te obowiązują w Polsce od ponad dziesięciu lat, ale już prawdopodobnie niezbyt długo. To zatem jeden z najlepszych momentów na podjęcie decyzji o podpisaniu umowy o kredyt konsolidacyjny. Kolejny punkt przy zwiększaniu jakości konsolidacji to dysponowanie pozytywną zdolnością kredytową, na którą składa się nie tylko uzyskiwany dochód, ale też ogólna sytuacja w gospodarstwie domowym, chociażby liczba domowników, stan cywilny kredytobiorcy (małżeństwa z reguły posiadają czynnik ograniczenia ryzyka przy spłacie zobowiązania, a zatem otrzymują znacznie lepsze warunki konsolidacji). Przy dobrej zdolności kredytowej nie musisz obawiać się wprowadzenia do umowy konsolidacji nadmiernych zabezpieczeń majątkowych. Przy zamykaniu zobowiązania zadbaj o to, aby nie wydłużać maksymalnie okresu kredytowania, ale dopasować taką ratę, która nie powoduje nadmiernego zwiększenia całkowitych kosztów restrukturyzacji zadłużenia. To niezwykle ważna zasada, o której niestety zapomina wielu kredytobiorców bazując tylko na możliwie najmniejszej racie miesięcznej.

Wybór odpowiedniego banku detalicznego też nie jest bez znaczenia. Zobacz, czy bank detaliczny jest otwarty na negocjacje w ramach wystąpienia problemów finansowych, czy posiada odpowiednie oferty restrukturyzacyjne, czy pozwala podpisać dodatkowe aneksy do umowy, czy przeciwko bankowi nie prowadzi się spraw związanych z kredytami, np. denominowanymi w walutach obcych. Niektóre banki stosują bowiem w umowach klauzule niedozwolone, co prowadzi do drastycznego pogorszenia sytuacji kredytobiorcy. Z takimi instytucjami lepiej nie wchodzić w żadną współpracę. Teraz już wiesz, w jaki sposób zwiększyć jakość konsolidacji kredytów.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.