09kwi 2020

Główne dylematy przy zaciąganiu kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny nie zawsze jest dobrze rozumiany przez kredytobiorców. Przy długoterminowym zadłużeniu występuje wiele ekonomicznych dylematów wpływających zdecydowanie na komfort spłaty zobowiązania. Jakie to dylematy i w jaki sposób sobie z nimi poradzić?

To priorytetowe pytanie, które ma duże znaczenie przy stale rosnących cenach nieruchomości. Wyceny niektórych apartamentów w ostatnich kilku latach wzrosły o prawie 100%, co mówi dużo o popycie branżowym. Maksymalne oszczędzanie nie zawsze ma sens. Jeżeli wypatrzyłeś nieruchomość w bardzo dobrej lokalizacji ubezpieczenie niskiego wkładu rozpoczynające się od poziomu 10% to dobry pomysł, który i tak zwróci się przy potencjalnej sprzedaży. Wymagany ustawowo wkład własny to 20%, ale ubezpieczenie gwarantuje już poziom 10%. To zatem poważna różnica.

Kredyt hipoteczny wymaga zawsze długoterminowej analizy stóp procentowych. Akurat stopy procentowe odpowiadają w znaczący sposób za koszty w umowie. Im wyższe stopy procentowe, tym gorzej dla kredytobiorcy. NBP do 2022 roku nie zamierza podnosić stóp procentowych, a pojawiają się nawet pomysły o dalszym luzowaniu polityki monetarnej. To jeden z najlepszych momentów na tani kredyt hipoteczny.

W kredycie hipotecznym można dopasować raty malejące oraz raty równe. Raty malejące umożliwiają szybszą spłatę zobowiązania, nie uzależniają tak bardzo budżetu, ale niestety pogarszają zdolność kredytową na początku współpracy z bankiem. Raty równe natomiast punktację podnoszą. Pytanie o system rat w kredycie hipotecznym jest racjonalne ze względu na ogromne oszczędności wynikające z zastosowania rat malejących.

Czy warto sięgnąć po kredyt hipoteczny w obecnych warunkach? Kredyt hipoteczny stanowi dobre rozwiązanie w erze niskich stóp procentowych i stale rosnącej inflacji (zabezpieczenie oszczędności gospodarstwa domowego). Ustawa o kredycie hipotecznym sprzyja zadłużonym ze względu na potencjalny proces restrukturyzacji zadłużenia, jeżeli coś w budżecie nie zagra przez stosunkowo krótki czas. Wystarczy, abyś miał na oku wskazane w artykule dylematy zadłużeniowe.

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kasa-na-juz.pl/index.php?trackback/27