10lip 2019

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe

Jak się okazuje nie wszyscy pożyczają pieniądze od banku, część z nas również oszczędza zakładając lokaty bądź konta oszczędnościowe. Przed podjęciem takiej decyzji zadajemy sobie często pytanie które rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze. Warto zatem oba te produkty przeanalizować pod kątem sześciu różnych parametrów, m.in. oferowane oprocentowanie, koszty posiadania czy ewentualne haczyki, zobacz na http://www.sprawdzajbanki.com co będzie lepsze.

Przedstartowe prognozy

Jak się okazuje na pierwszy rzut oka faworytem wydaje się być konto oszczędnościowe. Produkt ten posiada wszystkie zalety lokaty, ale jest przy tym znacznie bardziej elastyczny. Zakładając lokatę, tak naprawdę „mrozimy” posiadane oszczędności na kilka miesięcy czy nawet lat . jeśli zdecydujemy się ją zerwać, zazwyczaj wiąże się to z utratą większości bądź wszystkich naliczonych odsetek.

W przypadku konta oszczędnościowego takiego ryzyka nie ma. Środki z lokaty możemy wypłacić w dowolnym momencie, zachowując dotychczas zarobione odsetki. Jeśli oprocentowanie lokaty i konta jest identyczne, znacznie lepszym wyborem będzie to drugie. Jednak powinniśmy wiedzieć na co zwrócić uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję

Opłata za założenie

Zarówno w przypadku kont oszczędnościowych, jak i lokat bankowych żaden bank nie pobiera opłat za ich założenie. A zatem z obu tych produktów skorzystamy bezpłatnie.

Oferowane oprocentowanie

W tej kwestii zdecydowanie lepiej spisują się lokaty bankowe. Jak wynika z danych NBP, przeciętne oprocentowanie w ostatnich miesiącach mocno spadło i wynosi obecnie niespełna 1,6%, na rynku bez trudu znajdziemy oferty opiewające na 3,0% lub więcej. Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, to górna granica oprocentowania wynosi tu tylko 3,0%.

Koszty posiadania

Ta kwestia również przemawia na korzyść depozytów terminowych. Jak się okazuje w ich przypadku nie spotkamy się z żadnymi opłatami czy prowizjami związanymi z prowadzeniem rachunku lokacyjnego.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z kontami oszczędnościowymi, możemy tu zostać obciążeni dodatkową opłatą przy wypłacie środków. Standardem na polskim rynku jest jak się okazuje tylko jedna taka operacja miesięcznie. Jeżeli w danym miesiącu wykonamy więcej niż jeden przelew wychodzący, bank naliczy nam z tego tytułu dodatkową opłatę. Jak się okazuje na tym nie koniec. Oprócz opłat za wypłaty z konta oszczędnościowego w niektórych bankach możemy zostać obciążeni opłatą z tytułu jego prowadzenia.

Elastyczność

W tej kwestii zdecydowanym zwycięzcą zostało konto oszczędnościowe. Jest to produkt o znacznie wyższej elastyczności niż lokata bankowa. Środki które trzymamy na takim koncie możemy dowolnie wpłacać i wypłacać, nie ryzykując przy tym utraty zarobionych odsetek. Nie będziemy mieć również problemu z wypłatą tylko części środków z rachunku.

W przypadku depozytów terminowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj nie ma możliwości dopłacenia środków. Jeżeli zechcemy zainwestować w ten sposób więcej swoich oszczędności jedyne, co możemy zrobić, to założyć nową lokatę. Pod kątem wypłat zdeponowanych pieniędzy, sprawa również nie wygląda najlepiej. Wprawdzie depozyt możemy zerwać w dowolnym momencie, jednak praktycznie zawsze skutkować to będzie utratą znajdujących się odsetek.

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kasa-na-juz.pl/index.php?trackback/23