10sty 2018

Kredyty gotówkowe – rodzaje pożyczek bankowych?

Banki oferują dziś swoim klientom wiele środków finansowych. Są to między innym także kredyty. Tymi najbardziej powszechnymi są kredyty gotówkowe. Często do dla nas pierwszy wybór, gdy szybko potrzebujemy pieniędzy na określony cel. Dużą zaletą jest to, że nie musimy deklarować, na co potrzebujemy daną sumę pieniędzy. Po prostu idziemy do banku i pytamy o oferty takich pożyczek. Pracownik instytucji jest zobowiązany poinformować nas o tym , co bank jest w stanie nam w takiej sytuacji zaproponować. Takich ofert jest na rynku sporo, dlatego wybór tej najkorzystniejszej to wcale nie taka prosta sprawa. Musimy dokonać rozeznania wśród banków, a następnie dogłębnie zastanowić się, ile tak naprawdę pieniędzy potrzebujemy.

Jednak kredyt gotówkowy to nie zawsze pożyczka w postaci przelewu od banku, o którą wnioskowaliśmy. Często korzystamy z tej opcji, nie mając świadomości, że nie robimy nic innego, jak po prostu bierzemy kredyt. Poza kredytem gotówkowym w ścisłym znaczeniu tego słowa istnieje albowiem kilka innych rodzajów takich pożyczek udzielanych nam przez bank. Ale może zacznijmy od początku. Większość z nas posiada konto bankowe. W przypadku każdego takiego rachunku, mamy możliwość złożyć wniosek i, spełniając określone przez bank warunki (najczęściej to stałe comiesięczne wpływy na określoną kwotę ustaloną przez bank), ubiegać się o wydanie nam karty kredytowej lub otworzenia debetu z danym limitem albo wydania karty debetowej. Zarówno karta kredytowa, jak i debetowa to również rodzaje kredytów gotówkowych. Tak samo jak przy standardowym kredycie, w tych przypadkach musimy, jak już zostało wspomniane, złożyć w banku właściwy wniosek oraz spełnić warunki. Ponadto bank pobiera konkretne opłaty i odsetki za te usługi, zatem daje nam kredyt i na tym zarabia.

Kolejną rzeczą bardzo dziś powszechną są zakupy na raty. To również nic innego jak pożyczka gotówki od banku. Na kredyt kupujemy najczęściej rzeczy większe gabarytowo (np. meble), bądź sprzęt do naszego gospodarstwa domowego (urządzenia multimedialne, sprzęt RTV i AGD). Zakup takiego towaru to niejednokrotnie spory wydatek, dlatego sklepy oferują klientom taką usługę, sprowadzając wszelakie formalności do absolutnego minimum, dlatego nie odczuwamy powagi sytuacji i nie zawsze do końca jesteśmy świadomi, że umowę podpisujemy zawsze z bankiem, a nie ze sklepem, w którym dany towar kupujemy. Sklep jest w tym przypadku jedynie pośrednikiem, który w naszym imieniu dopełnia z bankiem formalności, dając nam jedynie gotową umowę kredytową do podpisu i wydając zakupioną rzecz. Oczywiście w każdym wypadku zakupów na raty także musimy wypełnić odpowiedni wniosek oraz spełnić wymagane warunki.

Jak widać, istnieje kilka rodzajów kredytów gotówkowych. Bank pożycza nam pieniądze w różnej postaci. Nigdy nie możemy jednak zapominać o rozwadze i zachowaniu zdrowego rozsądku przy podejmowaniu decyzji, która będzie potem wiązać się ze spłacaniem przez nas zadłużenia. Przy podpisywaniu umów bądź wypełnianiu wniosków dla banku powinniśmy zachować szczególną ostrożność, kierując się tzw. „zasadą ograniczonego zaufania”, tj. pytać o wszystko i nie podpisywać żadnego pisma, jeśli zapisy w nim zawarte budzą w nas jakiekolwiek, choćby najmniejsze, wątpliwości. Przy składaniu wniosków i podpisywaniu umów bankowych zawsze jest obecny pracownik – specjalista. To on powinien fachowo i bardzo wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania, zanim złożymy stosowny podpis na dokumencie.

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kasa-na-juz.pl/index.php?trackback/14