27paź 2017

Kredyt w Rachunku bieżącym.

Każdy bank oferuje co najmniej kilka rozwiązań, które umożliwiają pożyczenie dodatkowej gotówki. Jednym z podstawowych produktów oferowanych przez banki jest limit kredytowy w rachunku bieżącym, czyli tzw. kredyt w ROR.

Co to jest kredyt w ROR?

Jest to kredyt w rachunku oszczędnościowo -rozliczeniowym, który daje możliwość zadłużenia się w banku do wysokości ustalonej z bankiem w umowie. Nawet jeśli na koncie nie mamy już gotówki, to nadal możemy z niej korzystać do wysokości przyznanego limitu. W ten sposób zaciągamy kredyt, który spłacimy w określonym w umowie terminie.

Jak uzyskać kredyt w rachunku bieżącym?

Aby uzyskać taki kredyt trzeba posiadać konto osobiste w danym banku od kilku miesięcy (zazwyczaj przez pół roku). Banki nie przyznają limitu na koncie zaraz w dniu założenia konta. Poza tym rachunek w banku musi być zasilany comiesięcznymi wpłatami wynagrodzenia. Na tej podstawie bank jest w stanie ocenić jaki limit może zostać nam przyznany. Kwota przyznawanego limitu jest indywidualnie przyznawana każdemu klientowi, który wyrazi taką potrzebę. Zazwyczaj jest to wielokrotność wynagrodzenia, które wpływa na nasz rachunek bankowy (najczęściej 6-krotność albo 8-krotność). Warunkiem koniecznym jest oczywiście podpisanie umowy z bankiem o limit w koncie. Tak zwany limit odnawialny udzielany jest zazwyczaj na okres 12 miesięcy. Istnieje także możliwość jego przedłużenia na kolejne 12 miesięcy.

Kredyt w rachunku bieżącym charakteryzuje się tym, że odsetki pobierane są od faktycznie wykorzystanej kwoty, a nie od całości przyznanego limitu. Jest to kredyt odnawialny, co oznacza, że po jego spłacie, odnawia się automatycznie i ponownie możemy korzystać z przydzielonego limitu. Poza tym banki pobierają opłatę przygotowawczą za rozpatrzenie wniosku kredytowego, prowizję za udzielenie i wykorzystanie kredytu, prowizję za podwyższenie albo odnowienie kredytu na kolejny okres, a także opłaty związane z zabezpieczeniem kredytu. Dodatkowo banki swym klientom oferują ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci, czasowej niezdolności do pracy, utraty pracy, albo też poważnego zachorowania.

Kredyt w ROR czy pożyczka?

Limit na koncie różni się tym od standardowej pożyczki, że odsetki naliczane są tylko od kwoty która zostanie wykorzystana. Dlatego jeśli potrzebujemy gotówki na konkretny zakup, to taniej będzie wykorzystać limit na koncie niż zaciągać pożyczkę. Taki kredyt jest praktycznie niezauważalny i śmiało możemy z niego korzystać. Ma to jednak negatywną stronę dla osób mniej zdyscyplinowanych. Łatwy dostęp do pieniędzy może spowodować problemy z późniejszą spłatą zadłużenia. Banki nie wymagają co miesięcznej spłaty nawet minimalnej kwoty, nie ma też ustalonych rat. Całość ma zostać spłacona w okresie ustalonym w umowie. Czy zrobimy to w ratach czy co miesiąc w kwotach jakie nam pasują to już indywidualna sprawa każdego klienta.

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kasa-na-juz.pl/index.php?trackback/13