12sty 2017

Jak banki analizują klientów?

dollar-1362244_640.jpg Analiza kredytobiorcy przez bank detaliczny to obowiązkowa czynność przed podpisaniem umowy. Czego można zatem oczekiwać od strony banku i w jaki sposób przygotować się dobrze do spotkania z doradcą kredytowym? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

Dlaczego klient podlega profesjonalnej analizie kredytowej?

Na początku każdy klient banku zadaje sobie pytanie, dlaczego obserwacja mojej zdolności kredytowej ma w ogóle znaczenie. Banki detaliczne funkcjonują w oparciu nie tylko o interes ekonomiczny. Tak duże instytucje finansowe wpływają na bezpieczeństwo całego systemu. Z tego powodu praca banków detalicznych jest regulowana prawnie i nadzorowana przez Narodowy Bank Polski, czy Komisję Nadzoru Finansowego. Analiza kredytobiorcy jest potrzebna, aby ograniczyć ryzyko nie tylko dla banku, ale praktycznie całego społeczeństwa. Ryzykowne kredyty mogą bowiem doprowadzić do bankructwa banku, a to już prosta droga do większego kryzysu. Bank zbiera przede wszystkim raporty z Biura Informacji Kredytowej. Działalność BIK skupia się na zbieraniu danych o historii kredytowej gospodarstw domowych. Biuro Informacji Kredytowej oraz Biuro Informacji Gospodarczej to najważniejsze podmioty do oceny. Jeżeli masz zaległości w spłatach rachunków, czy innych zobowiązań bank detaliczny na pewno to odkryje. Oczywiście zdolność kredytowa to nie wszystko. Jeżeli posiadasz solidne zabezpieczenia majątkowe lub po prostu poręczyciela, który przejmuje świadomie odpowiedzialność prawną za twoje zobowiązanie masz znacznie większe szanse na otrzymanie optymalnej pożyczki.

Kilka uwag dotyczących kreowania zdolności kredytowej

Kiedy decydujesz się na kredyt gotówkowy najlepiej wcześniej spłacić karty kredytowe lub mniejsze chwilówki. Jedno zobowiązanie to po prostu mniejsze ryzyko dla każdego kredytodawcy. W rzeczywistości multimedialnej pojawia się sporo darmowych lub płatnych narzędzi do samodzielnej oceny gospodarstwa domowego pod kątem otrzymania kredytu gotówkowego. Warto takie analizy przeprowadzić samodzielnie i wysyłać zapytania o kredyt wyłącznie do pożyczkodawców w 100% potwierdzonych. Im więcej zapytań o kredyt składasz, tym mniejsza ocena kredytowa i zagrożenie odrzucenia. Kiedy bank cię odrzuci udaj się po prostu do parabanku lub do sektora pożyczek społecznościowych. To bardzo rozsądna alternatywa dla klasycznych kredytów gotówkowych w bankach. Praca nad zdolnością kredytową, brak zaległości w spłacie zobowiązań, niezłe zatrudnienie to ogromne plusy zapewniające praktycznie w każdym przypadku tani kredyt.

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kasa-na-juz.pl/index.php?trackback/6